Zpět na hlavní stranu...
Zkuste stavět s námi  
 
Jak by obydlí sami pro sebe řešili autoři tohoto seriálu ?

Ideální dům asi neexistuje.


Více čtenářů si dalo práci s dopisem nebo věnovali čas napsání e-mailu , aby ocenili celou koncepci seriálu , pochválili jednotlivé díly a zejména vyzdvihli podíl odborníků - autorů Ing. Romana Brabce a Ing. Arch. Josefa Smoly.Často však zároveň vznášeli připomínku , že tito odborníci nepochybně hovoří nezaujatě , v širokých souvislostech a obecně mají na mysli - ať se vyjadřují k čemukoli - pokud možno kompletní škálu doporučení hodných možností , aby si mohl čtenář vybrat.Zároveň však už za třičtvrtě roku získali takovou míru důvěry čtenářů , že jsou jejich názory považovány za velmi směrodatné.


To všechno inspiruje ke zcela osobnímu dotazu : Vážení pánové ,vžijte se do situace , že stavíte dům sami pro sebe.Půjde o klasický rodinný domek pro dvě dospělé osoby a dvě děti.Máte to štěstí , že příslušná parcela a místní stavební úřad vás nebudou nijak omezovat. Jak bude vypadat tento dům ? Bude podsklepený nebo ne , kolik bude mít podlaží , co bude charakterizovat jeho hmotné členění , jaký bude tvar střechy ? Jakou zvolíte jeho konstrukci , jakých materiálů užijete ?Jak se vyrovnáte s dispozičním řešením , na co budete klást důraz ? Na jaké detaily se zvláště zaměříte ? Samozřejmě , že to všechno je zejména věci peněz , takže se prosím snažte srovnat do dvou variant.Poprvé jste limitováni částkou dva miliony korun (parcela je zvlášť a už ji máte) , což bývá obnos často uváděný jako hranice dostupnosti a zvládnutelnosti za pomoci hypotéky. Ve druhé variantě jste na tom mnohem lépe , máte na dům pět milionů korun , parcela je opět zvlášť.

Mít dva miliony , budu ještě chvíli šetřit

Pokud bych měl stavět rodinný dům s limitem dvou milionů korun , tak bych opravdu ani nezačínal ! Občas sice zaslechnu , že někdo nabízí postavení rodinného domku za cenu i hluboko pod vzpomínanou hranicí , ale natolik se v oboru vyznám , abych věděl , že jde jenom o kompromis , v jehož rámci nemůžu využít možností , které rodinný dům nabízí.Nechci , aby to vyznělo nějak nabubřele a míním to zcela upřímně.I klientům naší firmy vždy na rovinu říkám , že dobrý dům začíná na částce minimálně tři milionů korun.
Mít tedy vzpomínané dva miliony hotově , začal bych tím , že na zbytek si vezmu hypotéku.Přestože by zvolený dům musel být všestranně úsporný , neslevil bych totiž z nároků na jeho užitné vlastnosti. Vzhledem k tomu , že nedávno jsme jistému klientovi „ušili „ dům na míru omezeni limitem 2,8 milionu a dílo se povedlo , asi bych se nechal inspirovat právě tímto příkladem.
Jednalo by se tedy o přízemní dům s obytným podkrovím o zhruba 130 m2 zastavěné plochy.Šikmá střecha jednoduchého tvaru bez střešních detailů , zdicí materiál Porotherm 44 pero plus drážka , Prekon stropy , střešní tašky Bramac , štuková fasáda s nátěrem ( k úvaze dávám dodatečné zateplení).Dispozičně by šlo o čtyři ložnice , dvě koupelny a WC , obývák s kuchyní a jídelnou.Limitován zmíněným obnosem bych se obešel bez garáže , pro auto bych zřídil pouze stání s pergolou. Naopak by v domě muselo být pokud možno hodně šaten.Opět přísně omezen množstvím peněz pro tyto účely , většinu technického vybavení domu bych pouze připravil a realizoval až v budoucnu.Měly by to být navíc samé užitečné věci - vytrubkování pro centrální vysavač ( okamžitý náklad přibližně 10 tisíc Kč ) , vytrubkování satelitních rozvodů , elektronického zabezpečení , videotelefonů a podobně .Vždy tak , aby se dům mohl i do budoucna vyvíjet k lepšímu podle finančních možností.
Velkorysejší varianta s větší finanční možností na hranici cca pěti milionů korun už skýtá radostnější uvažování.Osobně si totiž momentálně skutečně pohrávám s myšlenkou pro sebe dům podle vlastních představ postavit.Možná nyní někoho překvapím , ale moje vize se od typické současné produkce hodně liší . Po deseti letech stavění rodinných domů se šikmými střechami , které všechny často vycházejí pouze z několika více či méně upravovaných základních podob či typů jsem dozrál k myšlence postavit si dům vycházející ze starého dobrého funkcionalismu.Tak bych už koncepčně eliminoval zbytečně nefunkční náklady a soustředil bych se na jednoduchou , nápaditou vizáž , užitné vlastnosti domu a dokonalé dispoziční řešení.
Mám -li být ještě konkrétnější , mohu tento dům v závislosti na vysněné parcele popsat takto : jde o třípatrový objekt , samozřejmě s plochou střechou , zastavěná plocha by činila asi 180 m2.Garáž by byla spojená s objektem , ale funkčně samostatná a mimo půdorys základního tělesa domu. V rámci daného finančního limitu by zatím poslední patro zůstalo pouze připravené k dostavbě.Dům by byl koncepčně pojatý jako dvougenerační se dvěma bytovými jednotkami 4 + 1. Ve spodním patře bych zřídil společnou hernu , velkou lázeň a připravil bych podmínky pro zřízení sauny. Opět mnoho šaten , jsou velmi praktické !
Materiálově bych použil Porotherm 40 cm plus 10 cm dodatečné zateplení , neboť uvažuji o tepelném čerpadle a chci se chovat hospodárně. Stropy Prekon , plochá střecha s takzvanou obrácenou skladbou ( tedy tepelná izolace nad vodotěsnou). Veškerá příprava rozvodů ve zdi ( například centrální vysavač , zabudované reproduktory , vestavěné posuvné skříně a podobně). Pamatoval bych také na veškeré vytrubkování slaboproudých rozvodů s přípravou například pro videotelefon a další budoucí vybavení. Okna bych volil plastová s nízkým koeficientem prostupu tepla , ve spodním patře se skly Conex. Na podlahy zatím koberec , plovoucí laminátové až v budoucnu. S daným limitem a s úvahou , že kompletní dům by měl sloužit až za pár let , kdy dospěje první dítě , se dá leccos odložit. Co naopak nelze nikdy odložit , jsou kvalitní izolace proti zemní vlhkosti ( Fatrafol) a podobně pečlivě je nezbytné se věnovat také izolacím tepelným!
Zpět na obsah
 
Napište nám